Skip to content
اداره کل گمركات استان زنجان
  • default color
  • black color
  • cyan color
  • green color
  • red color
امروز : دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

نشست مدیران PDF چاپ نامه الکترونیک
شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۰

تسهیل و توسعه تجارت مسئولیت اصلی گمرک است

مدیرکل گمرک استان زنجان گفت: تسهیل و توسعه تجارت یکی از مسئولیتهای اصلی گمرک است و در این زمینه از حداکثر امکانات و توان کمرک  استفاده می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل گمرک استان زنجان، حمید احمدی طی نشست خبری در جمع خبرنگاران استان زنجان ضمن تبریک سی و نهمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی افزود: کسانی که پنج سال قبل با گمرک آشنایی و سرو کار داشتند، می دانند که تمام فرآیندها به شکل دستی و فیزیکی انجام می شد و صاحب کالا مجبور بود در تمامی فرآیندها در گمرک حضور داشته باشد.

وی اظهار کرد: امروز یک تولید کننده در استان زنجان جهت صادرات محصول خود  نیاز به مراجعه حضوری به گمرک ندارد کالا را در سامانه الکترونیکی اظهارمی کند ،اگر مسیر سبز یا زرد باشد بلافاصله کامیون از محل انبار به سمت مرز خروجی حرکت می کند و نیازی به ورود کالا به گمرک هم نیست.مراحل کارشناسی بدون نیاز به حضور صاحب کالا توسط کارشناسان گمرک انجام می شود.

مدیرکل گمرک استان زنجان گفت: الکترونیکی سازی خدمات گمرکی ، یک ضرورت قانونی و منطقی است؛ در دنیایی که تجارت الکترونیک برقرار است، ما هم ناچاریم که به این سمت حرکت کنیم، و از طرفی قوانین بالا دستی این الزام را برای گمرک ایجاد کرد که از ابتدای دولت یازدهم این مقوله مهم اجرایی و تکمیل گردید.

وی ابراز کرد: گمرک مسئولیت اجرای تمامی قوانین و مقررات در حوزه واردات ،صادرات ،ترانزیت و ...را بر عهده دارد.

احمدی بیان کرد: حدود 40 قانون داریم که باید در گمرک اجرا کنیم که شامل قوانین مختلفی همچون قانون امور گمرکی، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قانون مقررات صادرات و واردات و بخش هایی از قانون مالیات بر ارزش افزوده و....

مدیرکل گمرک استان زنجان با بیان اینکه بیش از 25 سازمان در زمینه ترخیص کالا با گمرک همکاری  و مجوز صادر می کنند، گفت: سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی به شیوه ای طراحی شد که هم این 25 سازمان بتوانند مجوزهایشان را الکترونیکی  در اختیار گمرک بگذارند و هم این قوانین متعدد را پوشش دهد.

 

وی اعلام کرد: دریافت کننده خدمات از گمرک  باید بتواند خدمات را با سهولت و آسانی و در اسرع وقت در اختیار بگیرد در این زمینه میز خدمت الکترونیکی و میز خدمت فیزیکی هم طراحی و راه اندازی شده است.

احمدی خاطر نشان کرد:موارد زیادی از منشور حقوق شهروندی که رئیس جمهوری محترم  ابلاغ نمودند، در قالب این سامانه اجرا شده است که شامل بر اطلاع رسانی به صاحبان کالا و حتی عموم مردم در زمینه فرآیندهای گمرکی و نحوه اجرای آن ، آمار تجارت خارجی کشورو آمار تجارت استان زنجان می باشد درراستای منشور حقوق شهروندی ما موظف هستیم اطلاعات را به شکل شفاف در اختیار عموم مردم قرار دهیم.

مدیرکل گمرک استان زنجان به آمار عملکرد 10 ماهه امسال در مقایسه با 10 ماهه سال قبل اشاره کرد و افزود: در 10 ماه امسال، صادرات 266 میلیون دلاری ثبت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل، 70 درصد افزایش داشته است.

وی یادآورشد: همین صادرات از نظر وزنی 130 هزار تن بود که 47 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش دارد.

احمدی ابراز کرد: واردات از گمرک زنجان را مواد اولیه، کالاهای واسطه ای و ماشین آلات خط تولید تشکیل می دهند و همه درفرایند تولید قرار می گیرد .

مدیرکل گمرک استان زنجان گفت:  واردات در 10 ماهه امسال، 276 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه 25 درصد افزایش داشت و این واردات از نظر وزنی 264 هزار تن بود که 117 درصد رشد را نشان می دهد یعنی نسبت به مدت مشابه سال قبل حجم کالاهای ورودی به گمرک بیش از دو برابر شده است.و این با همان امکانات و پرسنلی قبلی صورت گرفته است.

احمدی یکی از وظایف قانونی گمرک را انتشار آمار تجارت خارجی و تجزیه و تحلیل آن برشمرد و آن را کار تخصصی گمرک خواند که تصمیم گیری های کشوری هم بر اساس آن انجام می شود.

 

 

 

 

مدیرکل گمرک استان زنجان افزود آمار رسمی تجارت خارجی، آماری است که از سوی گمرک منتشر می شود.

وی با بیان اینکه یکی از رویه های مهم در گمرک، رویه ورود موقت است، اضافه کرد: در استان زنجان واحدهای بسیاری وجود دارد که مواد اولیه را به صورت ورود موقت وارد می کنند، این مواد اولیه پردازش،محصول نهایی تولید و بعد صادر می شود؛ از این رویه بسیاری از تولیدکنندگان استان استفاده می کنند.

 

احمدی تاکید کرد: درکل سال 91 در مجموع 2 میلیون دلار ورود موقت از طریق گمرک زنجان انجام شد ولی در 10 ماه سال 96  این رقم به بیش از 20 میلیون دلار رسیده ، یعنی یک رشد 10 برابری را نشان می دهد.

 

مدیرکل گمرک استان زنجان علت افزایش میزان ورود موقت طی پنج سال گذشته از گمرک این استان اشاره کرد و گفت: یکی موضوع تفویض اختیار است، ورود موقت پیش از این در اختیار دفاتر ستادی گمرک ایران بود که طی چند سال گذشته صدور مجوز ورود موقت به برخی استان ها از جمله استان زنجان، تفویض شده است.

وی افزود: هم اکنون مجوز ورود موقت در خود گمرک زنجان صادر و مراحل آن از ابتدا تا صدور مجوز در یک روز انجام می شود.

احمدی اظهار کرد:  از سوی دیگر هم مزایای سامانه الکترونیک گمرک است. که از سال 92 راه اندازی شده و تشریفات گمرکی ساده تر و شفاف تر و در حداقل زمان انجام و ارائه می شود، و لذا دو عامل در افزایش ورود موقت از گمرک استان زنجان نقش مهمی داشتند.

 

 

 

 

مدیرکل گمرک استان زنجان به روند صادرات فرش دستبافت و چاقو از گمرک این استان اشاره کرد و گفت: صادرات فرش دستبافت و چاقو از دغدغه های خودم بود و پیگیر بودم که ما از استان زنجان بتوانیم فرش دستبافت و چاقو صادر کنیم.

وی ابراز کرد: چندین جلسه با اتحادیه های فرش وچاقو، اتاق بازرگانی و صنعت و معدن برگزار کردیم واینکه تاکید کرده بودیم که صادرات چاقو و فرش دستبافت از گمرک استان زنجان آزاد است و هیچ گونه مجوری هم نیاز ندارد.

 

اما تاکنون تقاضای صادرات فرش دستباف و چاقو از گمرک زنجان وجود نداشته است.

 

نظرسنجي

عملکرد اداره کل گمرک استان زنجان را چگونه ارزیابی می کنید؟
 

نظرسنجی خدمات

از کدامیک از خدمات ارائه شده رضایت بیشتری دارید؟
 

ورود كاربران

پيوند ها

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز1
mod_vvisit_counterدیروز167
mod_vvisit_counterاین هفته1
mod_vvisit_counterاین ماه2105
mod_vvisit_counterکل بازدیدها210395